Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuVAT (BTW)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 11:40:03
holandia, prawo, podatki, vat

Osoby, które mają w Niderlandach zarejestrowaną działalność gospodarczą lub wykonują wolny zawód płacą VAT, czyli po niderlandzku "omzettbelasting" lub "BTW"– Belasting over de Toegevoegde Waarde.

 

VAT płacą również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, a nawet fundacje lub stowarzyszenia, jeżeli administracja podatkowa uzna, że są one przedsiębiorstwami. Decyzję o tym, kto ma płacić VAT, a kto nie, podejmuje niderlandzki urząd skarbowy.

Podatek rozliczany jest kwartalnie, choć istnieje również możliwość rozliczeń miesięcznych. Przy obrotach poniżej 1 tys. 883 euro podatek może być rozliczany rocznie. Przedsiębiorca, dla którego należny VAT nie przekracza1 tys. 883 euro rocznie, zwolniony jest z odprowadzania VAT, a właściciel małego przedsiębiorstwa z VAT nie przekraczającym 1.345,- euro nie musi rejestrować się jako płatnik VAT

 

Stawki

 

W Holandii obowiązują trzy stawki VAT: ogólna (21 proc.), na żywność, leki napoje bezalkoholowe, prasę i książki oraz usługi (6 proc.), na statki (0 proc.).

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej podlegają zwolnieniom z VAT (np. usługi medyczne, niektóre rodzaje usług edukacyjnych, ubezpieczenia i usługi bankowe).

Administracja podatkowa stosuje różne kryteria w celu określenia, czy firma jest płatnikiem VAT w Holandii. Urzędnicy sprawdzają m.in.:

  • czy osoba jest samo-zatrudniona lub prowadzi własną działalność gospodarczą
  • czy jest zatrudniona przez kogoś innego, i wykonuje także inne czynności poza pracą
  • czy czerpie zysk, np. przez eksploatację budynku
  • czy osoba fizyczna sprzedaje nowy pojazd kupującemu w innym państwie Unii Europejskiej
     

Przedsiębiorca, rejestrując działalność gospodarczą w Izbie Handlowo-Przemysłowej Kamer van Koophandel otrzymuje również numer BTW (numer płatnika VAT). Tym samym nie ma obowiązku oddzielnego zgłaszania działalności do urzędu skarbowego. Jednakże w określonych sytuacjach przedsiębiorcy spoza Królestwa Niderlandów także są zobowiązani do rozliczania VAT-u w Niderlandach. Żeby wiedzieć na pewno, czy mamy płacić VAT czy nie, należy zwrócić się indywidualnie do niderlandzkiego urzędu skarbowego.

http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontenten/belastingdienst/business/vat/vat_in_the_netherlands/registration/

http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontenten/standaard_functies/individuals/contact/calling/calling
 

VAT otrzymany od klientów i konsumentów należy zwrócić do urzędu skarbowego. Można zmniejszyć tę kwotę o VAT zapłacony swoim dostawcom. VAT jest więc należny od różnicy między ceną zakupu (łącznie z kosztami) a ceną sprzedaży. Należy obliczyć VAT od całkowitej płatności wraz z wszystkimi dodatkowymi kosztami (tj. np. kosztami wysyłki, podróży, kosztami telefonów, opakowań itp.) .

 

Deklarację VAT należy wypełnić on-line:

http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/zakelijk/btw/btw_aangifte_doen_en_betalen/

 

Jeżeli z jakiegoś powodu VAT płacony do urzędu skarbowego został niewłaściwie naliczony, to najpóźniej w ciągu pięciu lat przedsiębiorca jest zobowiązany do dokonania korekty deklaracji VAT.

Dodatkowo, przedsiębiorca jest musi podawać numeru VAT na fakturach. Należy również prowadzić rejestr wszystkich wystawionych i otrzymanych faktur. Nawet jeżeli firma nie posiada siedziby rejestrowej w Królestwie Niderlandów, ale prowadzi działalność gospodarczą w Holandii, polega pod obowiązek zapłaty niderlandzkiego VAT.

Z VAT mogą być zwolnione firmy, które kupują towary lub usługi w Holandii, po to by eksportować je do innych krajów UE. (np. do własnej firmy w Polsce). Wtedy ma miejsce tzw. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z zerową stawką VAT.

Jeżeli firma kwalifikuje się jako niderlandzki płatnik VAT i jest zobowiązana do składania deklaracji VAT w Holandii, musi być zarejestrowana w Wydziale Międzynarodowym (nid. kantoor buitenland) niderlandzkiego urzędu podatkowego (nid. Belastingdienst). Z chwilą rejestracji będzie otrzymywać okresowo formularze deklaracji podatkowych VAT, na których można odliczać zapłacony VAT.

Jeśli przedsiębiorstwo dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i usług z terytorium Królestwa Niderlandów, na koniec każdego kwartału należy złożyć deklarację dot. dostaw wewnątrzwspólnotowych (nid. Opgaaf intracommunautaire leveringen). O ten formularz można wystąpić do Wydziału Międzynarodowego niderlandzkiego urzędu podatkowego.

 

 

Zwrot VAT

 

Jeśli firma nie jest zobowiązana do składania deklaracji VAT w Królestwie Niderlandów, ale chce ubiegać się o zwrot zapłaconego VAT, powinna złożyć stosowny wniosek do urzędu skarbowego w Polsce.

W Holandii istnieje możliwość wystąpienia o tymczasowe odroczenie płatności podatku VAT, jeśli postępowanie o zwrot w innym państwie członkowskim jest opóźnione.

Na stronie internetowej niderlandzkiego urzędu skarbowego można znaleźć szczegółowe informacje w języku angielskim na temat podatku VAT w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i usług, importu / eksportu, nieruchomości i usług online:

http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontenten/belastingdienst/business/vat/ Witryna zawiera również dodatkowe informacje na temat stawek VAT oraz warunków zwrotu podatku VAT:

http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontenten/belastingdienst/business/vat/vat_in_the_netherlands/calculating_and_rates/vat_rates

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pogotowie Zamkowe Katowice

Pilnie poszukujesz ślusarza w Katowicach, który naprawi popsuty zamek? Z pomocą nadejdzie Pogotow...
Polska - Katowice 2021-09-25 Dodał: PZ Katowice Usługi finansowe Zobacz ofertę

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec

Pogotowie Zamkowe Sosnowiec to profesjonaliści, którzy oczekują na to, aby Państwu pomóc. Przez w...
Polska - Sosnowiec 2021-09-25 Dodał: PZ Sosnowiec Usługi finansowe Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert