Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestr spółek w Królestwie Niderlandów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Ważbiński | 2016-07-29 12:26:51
holandia, rejestr handlowy, rejestr spółek, kvk

W Królestwie Niderlandów rejestr podmiotów prowadzących działalność gospodarczą prowadzony jest przez Kamer van Koophandel (KvK) - Izbę Przemysłowo-Handlową.

Na podstawie ustawy z dnia 23 listopada 2013 r. o Izbie Przemysłowo-Handlowej „Wet op de Kamer van Koophandel” powstała jedna organizacja o nazwie Kamer van Koophandel (KvK) - reprezentująca interesy przedsiębiorców oraz będąca jedynym i obligatoryjnym organem prowadzącym rejestr handlowy (Handelsregister) spółek i osób prawnych w Królestwie Niderlandów.

Siedziba KvK znaduje się w mieście Utrecht. KvK posiada 19 biur na terenie całego Królestwa Niderlandów (KN), jest nadzorowana przez Ministra ds. Ekonomicznych i finansowana z budżetu państwa. Dodatkowym źródłem dochodu KvK jest opłata rejestracyjna za wpis do rejestru handlowego oraz opłaty pobierane za usługi świadczone przez KvK.

Zadania KvK koncentrują się na trzech obszarach:

1. Prowadzenie Rejestru Handlowego (Handelsregister)

Podstawową działalnością KvK jest prowadzenie rejestru handlowego. Wszystkie podmioty chcące prowadzić działalność gospodarczą (w tym osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) a także osoby prawne w KN podlegają obowiązkowej rejestracji w KvK. Za wpis do rejestru ponosi się jednorazową opłatę w wysokości 50 EUR na pokrycie kosztów administrowania rejestru.

2. Odpłatne udostępnianie dokumentów z Rejestru Handlowego

Na podstawie prowadzonego rejestru, KvK wydaje odpłatnie dokumenty dotyczące danych zawartych w rejestrze handlowym. Bezpłatna informacja zawiera jedynie nazwę spółki, adres jej siedziby oraz nr w rejestrze. Informacje udostępniane odpłatnie zawierają m.in.:

 • profil firmy,
 • wyciągi z dokumentów rejestracyjnych firmy (obejmujące: nazwę, adres, datę założenia firmy, nazwiska osób upoważnionych do reprezentowania firmy)
 • sprawozdania finansowe
 • historię zmian danych dotyczących firmy
 • inne dokumenty dotyczące spółek np. statut, informacje o fuzjach i rozdziałach spółek.

3. Działania o charakterze doradczo-informacyjnym

KvK zajmuje się promowaniem i reprezentacją interesów podmiotów gospodarczych wobec władz. KvK prowadzi działalność oferującą informację handlową, doradztwo oraz usługi m.in. w następujących obszarach:

 • rozpoczynanie działalności gospodarczej w KN,
 • finansowanie działalności gospodarczej
 • innowacje
 • Handel międzynarodowy (promocja eksportu)
 • samozatrudnienie (jednoosobowa działalność gospodarcza)
 • przeciwdziałanie oszustwom finansowym.

Działania te realizowane są poprzez seminaria, konferencje, webinaria, matchmaking. Przy KvK działa również arbitraż gospodarczy.

KvK odgrywa kluczową rolę w holenderskim systemie gospodarczym, w szczególności od 1 stycznia 2014 r. kiedy to nastąpiła konsolidacja dwunastu regionalnych izb handlowych oraz Fundacji Syntens w jedną Izbę Przemysłowo-Handlową. Zrestrukturyzowana Izba obecnie koncentruje się na pozyskiwaniu konkretnych projektów realizowanych na rzecz poszczególnych grup przedsiębiorców – dużą uwagę przywiązuje do rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw rozpoczynających dopiero działalność gospodarczą.

 

Źródła informacji:

Strona internetowa KvK: https://www.kvk.nl/

Rejestr spółek: Handelsregister 

Dostęp do rejestru firm w KN jest płatny, jedynie bezpłatne jest wyszukiwanie nazwy firmy, jej adresu i numeru w rejestrze.