Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFirma jednoosobowa - samozatrudnienie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 11:32:09
holandia, gospodarka, spółki

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę w Holandii jest jedynym jej właścicielem, chociaż może zatrudniać inne osoby.

 

 

 

Odpowiada za zobowiązania firmy całym majątkiem osobistym, a w przypadku małżeństwa – również majątkiem współmałżonka. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową.

Samozatrudniony opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych. Przysługują mu też ulgi podatkowe dla „samozatrudnionych”.

Rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą, należy wypełnić VAR-verklaring (Verklaring Arbeidsrelatie, do ściągnięcia z internetu na stronie urzędu podatkowego) potwierdzający samozatrudnienie www.belastingdienst.nl.

Formularz taki wypełnia się co roku i jest on ważny do końca roku, w którym został wydany. Po trzech latach – jeśli nie nastąpiły znaczące zmiany w sytuacji samozatrudnionego - urząd podatkowy automatycznie przysyła taki dokument na początku każdego roku.

Więcej informacji nt. formularza VAR jest na stronie http://www.zzp-nederland.nl/artikel/var-verklaring.

 

Warunkiem niezbędnym do spełnienia kryterium samozatrudnienia jest:

  • prowadzenia samodzielnej działalności
  • posiadanie co najmniej trzech zleceniodawców w ciągu roku kalendarzowego
  • praca własnymi narzędziami
  • całkowita niezależność od zleceniodawców
  • przepracowanie minimum 1225 godzin w roku na rzecz firmy
  • wystawianie faktur BTW (VAT)
  • prowadzenie księgowości i administracji według wymogów prawa niderlandzkiego. Można zlecić te czynności jednej z polskojęzycznych firm księgowych działających w Niderlandach, których adresy znajdują się m.in. na stronie:  www.niedziela.n.

Szczegółowe informacje o wszelkich aspektach prowadzenia firm jednoosobowej są dostępne na stronie http://www.zzp-nederland.nl/artikel/stichting-zzp-nederland (w jęz. niderlandzkim).

Działalność gospodarczą należy zgłosić do rejestru handlowego (Handelsregister) w regionalnej Izbie Handlowo-Przemysłowej (Kamer van Koophandel KvK www.kvk.nl).

Rejestracji podlegają również:

  • wolne zawody
  • przedsiębiorstwa jednoosobow
  • handel obwoźny.

Działalność należy zgłosić maksymalnie na tydzień przed lub tydzień po rozpoczęciu działalności. Przy wpisie otrzymuje się numer wpisu do rejestru Izby Handlowo-Przemysłowej tzw. KvK-nummer (odpowiednik numeru REGON) oraz niezbędne dokumenty dla uzyskania numeru płatnika VAT.

 

Ubezpieczenie

 

W Holandii osoby samozatrudnione nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na wypadek bezrobocia, choroby i niezdolności do pracy. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje jednak dodatkowe indywidualne ubezpieczenia w tym zakresie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert