Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHolenderscy konsumenci wydają więcej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Ważbiński | 2016-08-03 10:43:11
konsumpcja, wydatki, dane statystyczne

Według danych Statistics Netherlands (CBS) w maju 2016 r. holenderscy konsumenci wydali o 1,4% więcej na produkty i usługi niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

W kwietniu 2016 r. wartość wydatków konsumenckich była taka sama jak w kwietniu ubiegłego roku. W porównaniu z poprzednim rokiem, konsumenci holenderscy wydali zdecydowanie więcej na żywność, napoje, wyroby tytoniowe i dobra trwałego użytku.

Według wstępnych danych opublikowanych przez CBS, konsumpcja w holenderskich gospodarstwach domowych była korzystniejsza w lipcu 2016 r. niż w dwóch poprzednich miesiącach tego roku.

Wydatki na żywność, napoje i wyroby tytoniowe wzrosły w maju 2016 r. o 2,3% w stosunku do poprzedniego roku, a wydatki na dobra trwałego użytku wzrosły w tym okresie o 2,2%. W szczególności zwiększyły się wydatki na meble domowe i AGD.

Według CBS, w maju 2016 r. obrót detaliczny nieznacznie zmniejszył się w stosunku do maja 2015 r., a przystosowany do ilości dni, w których można było dokonywać zakupów, nawet wykazał wzrost.

Wydatki w kategorii „pozostałe dobra”, w której mieści się gaz ziemny, wzrosły o 1,3%. Wydatki na usługi, które stanowią ponad połowę całkowitych wydatków gospodarstw domowych w Holandii, wzrosły o 1%. Wydatki te obejmowały: opłaty za czynsz, transport publiczny, wizyty w restauracji lub u fryzjera oraz składki ubezpieczeniowe.

Źródło: CBS, https://www.cbs.nl