Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHolandia odnotowuje dalszy wzrost gospodarczy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Ewa Chmura-Golonka | 2017-05-23 12:04:15
królestwo niderlandów, wzrost gospodarczy, bezrobocie, wphi haga, wskaźniki makroekonomiczne

Pozytywne sygnały gospodarcze z rynku holenderskiego

Według ostatnich danych Niderlandzkiego Biura Statystycznego – CBS w maju br. sytuacja ekonomiczna Królestwa Niderlandów (KN) nadal odnotowywała poprawę. Poziom zaufania konsumentów osiągnął najwyższy wynik od ponad 16 lat. Polepszyły się opinie konsumentów holenderskich o ogólnym klimacie gospodarczym kraju oraz ich chęć do dokonywania zakupów. Poziom zaufania przedsiębiorców osiągnął natomiast najwyższą wartość od ponad 9 lat.

Eksport towarów i usług KN wzrósł o 4,7% w I kw. 2017 r. w porównaniu do I kw. 2016 r. Największy udział w tym wzroście miał eksport produktów chemicznych, podstawowych metali oraz sprzęt transportowy. Inwestycje również odnotowały wzrost w I kw. 2017 r. o 6,7%. Przede wszystkim rosły inwestycje w sektor budownictwa mieszkaniowego oraz w sprzęt transportowy. Istotny wzrost odnotowały także inwestycje sektora prywatnego w oprogramowanie, maszyny i sprzęt telekomunikacyjny.

W stosunku rocznym, w I kw. 2017 r. nastąpił wzrost konsumpcji o 1,6%. Mimo iż wzrost ten był niższy niż w poprzednim kwartale, to należy odnotować stały wzrost konsumpcji w KN w ciągu ostatnich 12 kwartałów. W I kw. 2017 r. konsumenci wydali więcej na ubrania i urządzenia elektryczne natomiast mniej na żywność, napoje i tytoń. Spadło również zużycie gazu ziemnego. Holenderscy konsumenci w minionym kwartale wydali więcej na usługi tj. hotele i restauracje. Wydatki na usługi stanowią ponad połowę całkowitych wydatków domowych Holendrów.

Średnia produkcja przedsiębiorstw holenderskich wzrosła w marcu 2017 r. o 4% w porównaniu z marcem roku ubiegłego. Pomimo iż wzrost ten był niższy niż w miesiącu lutym, to w ciągu ostatnich 18 miesięcy poziom produkcji przedsiębiorstw holenderskich był każdorazowo wyższy niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Największy wzrost odnotował przemysł maszynowy.

Pozytywne wskaźniki ekonomiczne mają swoje odzwierciedlenie na rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła z 5,5% do 5,2% w I kw. 2017 r., a w gospodarce holenderskiej zatrudnionych było 10,1 mln osób.

PKB KN w I kw. 2017 r. wzrosło o 0,4% w stosunku do IV kw. 2016 r., a głównym motorem wzrostu były inwestycje.

Źródło: Niderlandzkie Biuro Statystyczne, CBS.nl

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Przewodnik KALIBRACJA CZUJNIKÓW TEMPERATURY

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi czujniki temperatu...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert