Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFarmy wiatrowe w Holandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Ewa Chmura-Golonka | 2016-09-30 14:30:16
farmy wiatrowe, energia odnawialna, offshore, onshore, turbina, targi, holandia

Według Statistics Netherlands (CBS), turbiny wiatrowe w Holandii wygenerowały łącznie 7,6 mld kWh energii elektrycznej w 2015 r. czyli o ponad 30% więcej niż w roku 2014.

W 2015 r. Holandia posiadała 139 turbin wiatrowych offshore oraz ponad 2000 turbin na lądzie. W ubiegłym roku 6% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Holandii pochodziło z turbin wiatrowych, co odpowiadało rocznej konsumpcji energii elektrycznej 2,5 mln gospodarstw domowych. 75% energii elektrycznej zużywanej w Holandii pochodzi z elektrowni gazowych i węglowych.

Od 2002 r. do 2015 r. całkowita moc holenderskich farm wiatrowych wzrosła z 0,7 do 3,4 gigawatów (GW). Moc turbin wiatrowych zainstalowanych na lądzie wyniosła ponad 3GW na koniec 2015 r., odnotowując wzrost o 0,4 GW w stosunku do końca 2014 r. W ubiegłym roku zakończono budowę trzeciej farmy wiatrowej offshore, dzięki której całkowita moc zainstalowanych turbin wiatrowych na morzu wyniosła łącznie 0,4 GW. Pierwsze turbiny offshore Holandia zainstalowała w 2006 r.

W ciągu ostatnich lat holenderskie wiatraki budowane na lądzie są coraz wyższe i coraz bardziej wydajne. Najwięcej, w okresie 2002-2008 zwiększyła się liczba turbin, których wysokość wieży wynosiła 51 m -70 m. W tym okresie całkowita moc generowana przez turbiny wiatrowe wzrosła głównie dzięki instalacji wiatraków wyższych niż 70 m. Wyższe turbiny posiadają większą moc, więc liczebnie potrzeba ich mniej, aby wygenerować większą ilość energii elektrycznej. Po 2011 r. ponad trzy czwarte wzrostu mocy wygenerowane było przez turbiny o wysokości równej lub wyższej niż 95 m. Wyższe turbiny generują więcej energii elektrycznej ze względu na większe skrzydła wirnika, przez co wyłapują więcej wiatru. Jedna trzecia lądowych turbin wiatrowych w Holandii posiada wieżę o wysokości 71 m lub wyższą. W ubiegłym roku wysokie turbiny odpowiadały za ponad 60% produkcji energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych.

Energia wiatrowa w Holandii Onshore wind turbins

Źródło: Statistics Netherlands, Turbiny wiatrowe na lądzie: liczba i moc produkcyjna.

 

Średnica wirnika lub powierzchnia czynna (wirnika turbiny wiatrowej) określają wielkość energii elektrycznej jaką turbina może wygenerować. Wyższe turbiny, dzięki większej powierzchni czynnej mogą wyprodukować więcej energii. W 2015 r. wygenerowania energia na m2 powierzchni czynnej wyniosła średnio 1000 kWh dla turbin o wysokości 95 m lub wyższych i mniej niż 600 kWh dla turbin równych lub niższych wysokości 30 m.

Według zapowiedzi rządu holenderskiego, w Królestwie Niderlandów powstanie największa w Europie farma wiatrowa usytuowana na morzu. Koszt prac będzie mniejszy o 2,7 mld €, niż wcześniej planowano. Budowę farmy wiatrowej, która zasili energią elektryczną ponad milion gospodarstw domowych na terenie Borssele (22 km od linii brzegowej Zelandii, na Morzu Północnym) zlecono duńskiej firmie DONG Energy, która spośród 38 konkurentów przedstawiła najkorzystniejszą ofertę z najmniejszą ilością potrzebnych dotacji pod względem ceny za kilowatogodzinę (kWh). Duńska firma zwyciężyła ze stawką 7,27 centów.

Według wyliczeń farma wiatrowa powinna produkować o 22,5% więcej energii, niż wcześniej zakładano. Prace powinny zostać ukończone w przeciągu 4 lat. Za kilka lat ponad milion gospodarstw domowych będzie czerpać energię elektryczną z pierwszej z pięciu potężnych farm wiatrowych. Ponadto budowa farm wiatrowych na morzu powinna stworzyć dziesięć tysięcy miejsc pracy w Holandii.

Według Ministerstwa Spraw Ekonomicznych Holandii farma wiatrowa powinna zapewnić oszczędności w wysokości 2,3 mld € w ciągu 15 lat, .

Strefa, na której powstanie farma wiatrowa została podzielona na 5 sektorów. Aktualnie przetarg został rozstrzygnięty na sektor I oraz II. W chwili obecnej trwa kolejny przetarg na sektory III oraz IV. Więcej informacji na temat projektu oraz pełną dokumentację można znaleźć na serwisie: www.mijn.rvo.nl (http://english.rvo.nl/subsidies-programmes/sde/sde-offshore-wind-energy).

 

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Hadze weźmie udział w OFFSHORE ENERGY - targach poświęconych sektorowi wydobycia ropy i gazu na morzu, energii wiatrowej na morzu oraz energii morskiej, które odbędą się w dniach 25-26 października 2016 r. w Amsterdamie. W trakcie targów, WPHI w ramach własnego stoiska zaprezentuje ofertę polskich przedsiębiorstw zainteresowanych nawiązaniem współpracy w sektorze offshore.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska nr 5.134 !

Więcej informacji na temat targów znajduje się na stronie internetowej:

http://offshore-energy.biz/home/

Lista wystawców w 2016 r.: http://offshore-energy.biz/exhibition/exhibitor-list/

 

Źródło: Statistics Netherlands (www.cbs.nl), www.rvo.nl, www.nltimes.nl