Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 10:38:10
holandia, inwestycje, gospodarka

Wiele zagranicznych firm o zasięgu światowym wybiera Niderlandy jako swoją główną siedzibę. Decyduje o tym centralne położenie Holandii w Europie Zachodniej.

 

Według wstępnych danych Central Intelligence Agency (CIA) w 2013 r. Królestwo Niderlandów było 10. pod względem lokowania bezpośrednich inwestycji na świecie (stocks outward) i 15. krajem przyjmującym BIZ (stocks inward). Ale to i tak nieco gorzej niż w roku 2012, kiedy to Holandia figurowała odpowiednio na 9. i 11. miejscu.

Z danych Niderlandzkiego Banku Centralnego (DNB) na koniec 2012 r. wynika, że wartość niderlandzkich BIZ za granicą (stocks outward) wyniosła 783 mld euro, a wartość BIZ w KN (stocks inward) przekroczyła 456 mld euro.

Wiele zagranicznych firm o zasięgu światowym wybiera Niderlandy jako swoją ‘European headquarter’ (siedzibę główną) do dalszej ekspansji w Europie. Decyduje o tym centralne położenie Niderlandów w Europie Zachodniej, bliskość największych rynków gospodarczych (Niemcy, Francja, Wielka Brytania), a także udogodnienia prawne oraz podatkowe dla zagranicznych inwestorów. W KN swoją siedzibę ma wiele korporacji międzynarodowych, m.in. Philips, Unilever, Royal Dutch/Shell Group, DSM NV i Akzo Nobel.

Do najważniejszych zagranicznych inwestorów w Królestwa Niderlandów należą firmy amerykańskie, brytyjskie, belgijskie, niemieckie i japońskie. Lokują one głównie w sektory wydobywczy, petrochemiczny i przemysł spożywczy.

 

 

Źródło: Bank Światowy

 

 

Firmy niderlandzkie inwestują w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii i Szwajcarii. Jedną czwartą sumy niderlandzkich inwestycji zagranicznych stanowią inwestycje w przemysł wydobywczy i petrochemiczny. Ważną rolę odgrywają także zagraniczne inwestycje w sektor bankowy i ubezpieczenia.

 

Niderlandy w Polsce

 

Do 2012 roku Holandia była największym inwestorem zagranicznym w Polsce. Obecnie liderem są Niemcy, ale wartość skumulowanych inwestycji Królestwa Niderlandów wynosi, według NBP 26,3 mld euro.

Holendrzy lokują głównie w sektor mediów, system bankowy i ubezpieczeniowy, przetwórstwo spożywcze, przemysł browarniczy, transport i logistykę, przemysł elektroniczny oraz maszynowy. Do największych inwestorów należą:

 • Grupa ING (bankowość i finanse, nieruchomości)
 • Heineken International B.V. ( browary Haineken oraz 61,7 proc. akcji Grupy Żywiec S.A)
 • CBR Baltic B.V.(produkcja cementu i gipsu)
 • Royal Philips Electronics N.V. (oświetlenie)
 • Philip Morris Holland B.V. (wyroby tytoniowe)
 • ITI Media Group B.V. (telewizja TVN, produkcje filmowe, usługi internetowe itp.)
 • Harbin B.V.( browarnictwo, właściciel 30,8 proc. akcji Grupy Żywiec S.A.)
 • Damen Shipyards Group (budowa statków i łodzi).

Oprócz firm czysto holenderskich, kapitał niderlandzki jest też w Polsce udziałowcem dużych koncernów międzynarodowych i grup kapitałowych, takich jak: LNM, BP, Unilever, Procter&Gamble.

 

Polska w Niderlandach

 

 

 

Według danych NBP wartość polskich inwestycji w Holandii wynosi 3,224 mld euro, co stanowiło ok. 8 proc. bezpośrednich inwestycji Polski za granicą. Tym samym Niderlandy zajęły 4. pozycję pod względem zaangażowanego kapitału polskich przedsiębiorstw po Luksemburgu (9,4 mld euro), Cyprze (4,45 mld euro) i Wielkiej Brytanii (4,39 mld euro).

Dane dotyczące konkretnych polskich inwestycji w Królestwie Niderlandów nie są oficjalnie publikowane ani w Polsce, ani w Holandii. Żadna instytucja nie rozpowszechnia informacji o inwestorach, ze względu na ich poufny charakter.

Nasze inwestycje w Królestwie Niderlandów mają głównie charakter przepływów finansowych (bardzo rzadko dochodzi do przejęć firm czy udziałów). Niektóre z dużych polskich firm rejestrują w Holandii spółki-córki (głównie ze względów podatkowych), po to by za ich pośrednictwem inwestować w krajach trzecich.

Ponadto na rynku niderlandzkim działa duża grupa podmiotów jednoosobowych zarejestrowanych w KN przez obywateli polskich. Według danych niderlandzkiej Izby Handlowo-Przemysłowej (KvK) na dzień 1 stycznia 2013 r. Polacy zarejestrowali w Niderlandach 8913 firm. Najwięcej z nich działa w branży budowlanej (5074). Inną ważną dziedziną są usługi.

Polacy zakładają w Holandii biura pośrednictwa pracy, firmy sprzątające, transportowe, salony piękności, działają również w handlu i rolnictwie.) Coraz więcej powstaje też polskich sklepów, restauracji, firm prawniczych i doradczych.

Zasady współpracy pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów reguluje Traktat Akcesyjny ze Wspólnotami Europejskimi i ich krajami członkowskimi podpisany 16.04.2003 r., który wszedł w życie 1.05.2004 r. Szereg kwestii regulują też bilateralne umowy międzyrządowe. Najważniejsze z nich to:

 • Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. Data wejścia w życie: 01.01.2004 r. (Dz.U.03.216.2120)
 • Umowa między Rządem RP a Rządem Królestwa Holandii o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, sporządzona w Warszawie dnia 7 września 1992 r. Data wejścia w życie: 01.02.1994 r. (Dz.U. 1994 nr 57 poz. 235)
 • Deklaracja o współpracy między Ministrem Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministrem Spraw Ekonomicznych Królestwa Niderlandów z dnia 28.09.2009 r.
 • Porozumienie o współpracy pomiędzy Ministrem Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Transportu, Robót Publicznych i Gospodarki Wodnej Królestwa Niderlandów z dnia 14.06.2010 r.

Wykaz wszystkich dwustronnych umów polsko-niderlandzkich dostępny jest w Internetowej Bazie Traktatów MSZ [www.msz.gov.pl → Informacje o MSZ → Akty prawne→ Internetowa Baza Traktatowa]

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Dentysta Toruń

Invisalign - przezroczysty aparat ortodontyczny Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjny aparat na zęby Nakładki zębowe Invisalign to zaawansowana technologia...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjne nakładki na zęby Aparat ortodontyczny Invisalign to zaawansowana tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert