Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 10:17:28
holandia, parlament, rząd, król

Królestwo Niderlandów jest monarchią konstytucyjną. To król podpisuje uchwały rządowe, mianuje członków gabinetu. Obecnie panującym monarchą jest król Wilhelm Aleksander, który zasiada na tronie od 30 kwietnia 2013 roku.

 

 

Następczynią ma być najstarsza z trzech córek Wilhelma – księżniczka Catharina Amalia. Król jest głową państwa dla całego Królestwa i każdego z czterech krajów wchodzących w jego skład, przy czym karaibskie części Królestwa (Aruba, Curaçao i Sint-Maarten) posiadają gubernatora reprezentującego monarchę.

Władza polityczna w Królestwie Niderlandów wynika z demokratycznego systemu parlamentarnego opartego na spisanej Konstytucji, która zapewnia ochronę indywidualnych wolności obywatelskich.

Władzę ustawodawczą w Królestwie sprawuje Parlament (Staten-Generaal) składający się z dwóch izb. Izba Wyższa ( Erste Kamer) to odpowiednik polskiego Senatu. Zasiada w niej 75 członków wybieranych pośrednio przez członków Stanów Prowincji na 4-letnią kadencję.

Izba Niższa (Tweede Kamer) – odpowiednik polskiego Sejmu – liczy 150 członków wybieranych raz na cztery lata. Czynne i bierne prawo wyborcze ma każdy obywatel Królestwa Niderlandów, który ukończył 18 rok życia. Ostatnie wybory do Izby Wyższej odbyły się w maju 2011 roku (kolejne będą się w maju 2015 roku), natomiast wybory do Izby Niższej – 12 września 2012 roku (kolejne odbędą się we wrześniu 2016 roku).

Władza wykonawcza sprawowana jest przez rząd składający się z premiera, ministrów i Króla. Premier KN ma ograniczoną władzę nad Radą Ministrów. Do jego obowiązków należą: przewodniczenie gabinetowi rządowemu, sprawowanie stanowiska Ministra Spraw Ogólnych (Minister van Algemene Zaken), cotygodniowe spotkania z Królem w celu omówienia polityki rządu oraz reprezentowanie Królestwa Niderlandów na arenie międzynarodowej.

Często bywa określany jako primus inter pares (pierwszy pośród równych). Formalnie Premier nie ma uprawnień do wydawania poleceń poszczególnym ministrom.

Informacje na temat poszczególnych ministerstw dostępne na stronie internetowej Rządu Królestwa Niderlandów pod adresem: http://www.rijksoverheid.nl/ministeries lub po angielsku: http://www.government.nl/ministries

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Dentysta Toruń

Invisalign - przezroczysty aparat ortodontyczny Nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjny aparat na zęby Nakładki zębowe Invisalign to zaawansowana technologia...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Ortodonta Toruń

Invisalign - innowacyjne nakładki na zęby Aparat ortodontyczny Invisalign to zaawansowana tech...
Polska - Toruń 2022-01-23 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert