Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProwincje, gminy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 10:15:49
holandia, administracja, gminy

Administracyjnie Holandia dzieli się na prowincje i gminy.

 

Niderlandy składają się z 12 prowincji: Południowa Holandia, Północna Holandia, Utrecht, Północna Brabancja, Limburgia, Zelandia, Geldria, Groningen, Drenthe, Fryzja, Flevoland, Overijssel.

Organem nadrzędnym w każdej prowincji są Stany Prowincji (Provinciale Staten), a władzą wykonawczą jest zarząd. Może on podejmować decyzje z zakresu ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, zaopatrzenia w energię, działań socjalnych, kultury i sportu.

Niższym szczeblem administracyjnym są gminy, w sumie jest ich 458 (plus trzy „nadzwyczajne” gminy położone na Karaibach: Bonaire, Saba, Sint-Eustatius).

Zarząd gminy tworzy burmistrz, rada gminy oraz kolegium składające się z burmistrza i członków zarządu gminy. Dbają oni o infrastrukturę w zakresie wód i transportu, mieszkalnictwa, zarządu oświaty publicznej, gminnej opieki społecznej i zdrowotnej, kultury, sportu i rekreacji.