Wymiana handlowa Holandii stanowi ok. 3,5 proc. obrotów międzynarodowych. Wartość eksportu w 2013 roku wyniosła 538 mld euro i według CBS, czyli Niderlandzkiego Głównego Urzędu Statystycznego, pod względem wolumenu była o 1,1 proc. większa niż w 2012 roku.
Wartość importu (też pod względem m wolumenu) wzrosła o 0,7 proc. Jednak biorąc pod uwagę wartość obrotów to eksport w 2013 r. w porównaniu z 2012 r. pozostał bez zmian, natomiast import spadł o 1 proc.
W marcu 2015 r. Centralne Biuro Statystyczne CBS podało, że holenderski eksport do krajów Unii Europejskiej maleje na rzecz eksportu do Chin i USA. W 2002 roku 75 proc. holenderskiego eksportu trafiło do krajów Unii Europejskiej. Jednakże dziś to ledwie 67 proc.
Spadek eksportu, w szczególności paliw mineralnych i maszyn, do krajów UE spowodowany jest wzrostem eksportu do znacznie większych państw, takich jak USA i Chiny. Spadł eksport m.in. do Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Jednak kraje europejskie, które weszły do UE po 2002 roku, odnotowały wzrost exportu z Holandii z 3,5 proc. do 5,1 proc. Niderlandy nadal są jednak czołowym eksporterem do krajów UE. Tylko Słowacja, Luksemburg, Czechy, Węgry i Polska wysyłają więcej produktów do UE, niż Holandia.
Główni partnerzy eksportowi Królestwa Niderlandów (według wartości obrotów) to: Niemcy (24,1 proc.), Belgia (12,1 proc.), Francja (8,9 proc.), Wielka Brytania (8,0 proc.), Włochy (4,8 proc.) oraz USA (4,1 proc.).
W 2014 roku CBS prognozował wzrost obrotów eksportowych o 4 proc., natomiast importowych o 3,5 proc.
Handel z Polską
Niderlandy w 2013 r. były dziewiątym partnerem handlowym Polski pod względem wartości obrotów. Według wstępnych danych Ministerstwa Gospodarki wzajemne obroty osiągnęły w roku 2013 ok. 12,23 mld euro, co stanowiło ok. 3,97 proc. całości międzynarodowej wymiany towarowej Polski.
Wartość eksportu z Polski do Holandii wyniosła ok. 6,15 mld euro, a wartość importu z Holandii do Polski to ok. 6,07 mld euro. Dynamika wzrostu obrotów handlowych w 2013 roku była o 1,5 proc. niższa niż w 2012 roku. Znacząco spadł eksport towarów z Polski (o -4,3 proc.), wzrósł natomiast import (o 1,5 proc.).
W 2013 roku największy udział w eksporcie z Polski do Holandii miały urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty mineralne, artykuły spożywcze i napoje, pojazdy i jednostki pływające, produkty pochodzenia zwierzęcego i zwierzęta żywe, wyroby różne, wyroby z metali nieszlachetnych, tworzywa sztuczne oraz materiały i wyroby włókiennicze.
Jeśli chodzi o import to największy udział miały urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty przemysłu chemicznego, pojazdy i jednostki pływające, tworzywa sztuczne i wyroby z nich, produkty pochodzenia roślinnego, wyroby z metali nieszlachetnych.
Przyszłość ekologicznej żywności
Ważną rolę w polskim eksporcie do Niderlandów odgrywają również artykuły rolno-spożywcze, takie jak: mięso wołowe i wieprzowe, soki owocowe, owoce i orzechy, mleko i śmietana. Właśnie w tej grupie towarów należy upatrywać szczególnej szansy na wzrost polskiego eksportu.
Szczególnym zainteresowaniem wśród niderlandzkich odbiorców cieszy się żywność ekologiczna. Holendrzy coraz częściej poszukują w Polsce dostawców produktów spożywczych spełniających kryteria jakościowe, potwierdzone certyfikatem ISO serii 22000. Zwłaszcza tych oferujących jeszcze wyraźnie niższe ceny niż konkurencja z innych krajów.
Normy oraz oczekiwania potencjalnych niderlandzkich partnerów handlowych spełnia większość polskich producentów branży spożywczej, dlatego też co roku wielu z nich aktywnie uczestniczy w największej branżowej imprezie targowej w Amsterdamie PLMA’s „World of Private Label”.
Porównując strukturę polskiego eksportu z listą największych niderlandzkich inwestorów w naszym kraju, można stwierdzić, że spora część towarów przywożonych do Niderlandów z Polski to wyroby produkowane właśnie przez firmy z niderlandzkim kapitałem, a takie przedsiębiorstwa jak Philips Poland czy Philips Lightning Poland należą do liderów.
Udział w eksporcie towarów produkowanych przez polskie firmy, z udziałem kapitału niderlandzkiego, będzie w najbliższych latach nadal znaczący.
Po wejściu Polski do UE rokrocznie obserwuje się wzrost zainteresowania na rynku niderlandzkim usługami finansowo-księgowymi, informatycznymi, budowlanymi, montażowymi i innymi realizowanymi przez firmy polskie, które często chwalone są przez zleceniodawców za solidność wykonawstwa i konkurencyjność oferty.
Mimo kryzysu finansowego gospodarczego i zmniejszonego popytu w branży budowlanej w Niderlandach, powyższy trend nie uległ dużym zmianom, głównie z uwagi na konkurencyjną cenowo ofertę usług polskich firm.
Mimo spowolnienia gospodarczego wynikającego z globalnej recesji, eksperci szacują, że na rynku niderlandzkim, powinien rosnąć popyt na polskie wyrobów przemysłu elektronicznego, sprzętu AGD, jachty i łodzie sportowe, pojazdy samochodowe, meble, tekstylia i specjalistyczne urządzenia elektryczne.