Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Holenderski elementarz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tomasz Ważbiński | 2016-03-08 17:25:04
holandia, ludność, religia

Królestwo Niderlandów, zwane również Holandią, składa się z czterech krajów: Niderlandów leżących w Północno-Zachodniej Europie oraz Aruby, Curaçao i Sint-Maarten na Wyspach Karaibskich.

 

 

 

Centrum finansowym i kulturalnym Królestwa Niderlandów jest Amsterdam, gdzie mieszka 744 tys. ludzi. Natomiast rząd i parlament, a także wiele organizacji międzynarodowych, mają siedziby w stolcy administracyjnej kraju, czyli w Hadze. Inne większe miasta to: Rotterdam, Utrecht czy Eindhoven.

Królestwa Niderlandów zajmuje 41 tys. 543 km kw. Niderlandy graniczą z Belgią (na odcinku 450 km) i Niemcami (577 km). Położone nad Morzem Północnym Niderlandy to kraj typowo nizinny, a znaczna część terytorium leży poniżej poziomu morza. Holandia leży w dorzeczu trzech rzek: Mozy, Skaldy i Renu.

Panuje tu klimat umiarkowany morski, z chłodnymi latami i łagodnymi zimami. Średnia temperatura w lecie wynosi 17 stopni Celsjusza, a w zimie 2 stopnie. Przeciętne roczne opady wynoszą 750 mm i są mniej więcej równo rozłożone w ciągu roku.

Ten stosunkowo niewielki obszar zamieszkuje aż 16,8 mln osób, co oznacza, że to najgęściej zaludniony kraj Europy. Największy procent populacji stanowią osoby w wieku 25-54 lat, ale z roku na rok rośnie również liczba osób po 80. roku życia.

 

Źródło: Bank Światowy

 

 

Społeczeństwo holenderskie składa się prawie w 20 proc. z osób o narodowości innej niż holenderska, przy czym 10 proc. pochodzi spoza Europy. Najliczniejszymi mniejszościami są Indonezyjczycy, Niemcy, Turcy, Surinamczycy i Marokańczycy. Od otwarcia niderlandzkiego rynku pracy, czyli od 1 stycznia 2007 roku, coraz liczniejsza jest też społeczność polska. Z danych Niderlandzkiego Urzędu Statystycznego (CBS) wynika, że mieszka tam ok. 170.000 osób Polaków.

Językiem urzędowym jest niderlandzki, ale ponad 75 proc. populacji biegle włada również angielskim, a większość Holendrów mówi także po niemiecku i francusku. Obowiązującą walutą jest euro.

Holandia jest państwem świeckim - blisko 44 proc. społeczeństwa nie deklaruje żadnej przynależność religijnej. Najliczniejsze grupy wyznaniowe to: katolicy (30 proc.), protestanci (20 proc.) oraz muzułmanie (6 proc.).

 

Transport

 

 

Królestwo Niderlandów ma nowoczesną infrastrukturę transportową i komunikacyjną. W kraju powstało 137 tys. km dróg,  6,2 tys. km dróg wodnych oraz 2,8 tys. km tras kolejowych. Działa tu pięć lotnisk (Amsterdam Schiphol, Eindhoven, Groningen, Maastricht, Rotterdam) oraz osiem portów morskich - Amsterdam, Delfzijl and Eemshaven, Ijmuiden, Moerdijk, Rotterdam, Scheveningen, Terneuzen, Vlissingen. Port Rotterdam jest największy w Europie pod względem ilości przeładowywanych towarów (ok. 400 mln ton rocznie). Innym dużym portem jest Port Amsterdam (ok. 88 mln ton rocznie) - 5. port w Europie pod względem ilości przeładowanych towarów.

 

Holandia w międzynarodowych organizacjach

 

Królestwo Niderlandów należy do następujących organizacji międzynarodowych o charakterze ekonomicznym:

  • Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW)
  • Światowej Organizacji Handlu (WTO)
  • Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)
  • ONZ
  • Unii Europejska (UE)
  • oraz system Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW)
     

Ważne linki:

 

Ambasada RP w Hadze

Ambasador: Jan Borkowski

Alexanderstraat 25 2514 JM Den Haag
tel.: +31 70 79 90 100
fax.: +31 70 79 90 137

e-mail: haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.haga.polemb.net

 

Wydział Konsularny

Kierownik Wydziału: Konsul Małgorzata Pacek

Adres: Alexanderstraat 25 2514 JM Haga
tel.: +31 70 7990 130
fax.: +31 70 7990 147
tel. dyżurny: +31 615 852 600
e-mail: haga.konsulat@msz.gov.pl
www.haga.polemb.net

 

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

Kierownik Wydziału: Radca Tomasz Waźbiński

Adres: Van Lennepweg 51 2597 LG Den Haag
Tel.: +31 70 306 99 44
Fax: +31 70 354 39 66
e-mail: haga@trade.gov.pl
www.haga.trade.gov.pl
 

 

Polska Organizacja Turystyczna w Amsterdamie

Dyrektor: Andrzej Pawluszek

Adres: Jan Luijkenstraat 12 BG
1071 CM Amsterdam

Tel.: +31 20 6209399
Fax: +31 20 6230929
E-mail: amsterdam@pot.gov.pl

Strona internetowa: http://www.polen.travel/nl; www.pot.gov.pl

 

Konsulat Honorowy RP w Amsterdamie

Konsul Honorowy: Igno van Waesberghe

Adres: Bijlmerplein 888

Loc.Code AMP F.03.046

1102 MG Amsterdam

Tel. +31 20 565 11 55

Fax. +31 20 563 41 20

E-mail: consul@poolsconsulaat.nl

(możliwa korespondencja w języku niderlandzkim, angielskim)

Jurysdykcja: prowincja Noord Holland

 

Konsulat Honorowy RP w Elst

Konsul Honorowy: Arno Baltussen

Adres : Dorpsstraat 67, 6661 EH Elst

Telefon +31(0)26 3799984

E-mail: HCPolenGldOv@kpnmail.nl

(możliwa korespondencja w języku niderlandzkim, angielskim, niemieckim)

Jurysdykcja: prowincje Geldria, Overijssel i Flevoland

 

Konsulat Honorowy RP w Utrechcie

Konsul Honorowy: Otto van Veen

Adres: Savannahweg 71, PO Box 40232, 3504 AA Utrecht

Tel: +31 (0) 624 792 046

E-mail: utrecht@consulaatpolen.eu

(możliwa korespondencja w języku niderlandzkim, angielskim)

Jurysdykcja: prowincja Utrecht

 

Parlament:
 

House of representatives

Senate
 

Ministerstwa:

 

Defence

Economic Affairs

Education, Culture and Science

Finance

Foreign Affairs

General Affairs

Health, Welfare and Sport

Infrastructure and the Environment

Interior and Kingdom Relations

Security and Justice

Social Affairs and Employment

 


Dane statystyczne:

www.cbs.nl

 

Instytucje gospodarcze:

 

UNETO - Zrzeszenie Firm Elektrotechnicznych

www.uneto-vni.nl

 

 

Instytucje gospodarcze i organizacje branżowe

Linki

NEFEMED - Zrzeszenie Producentów Przemysłu Medycznego

www.nefemed.nl

FHI - Automatyzacja w Przemyśle

www.fhi.nl

TLN - Zrzeszenie Branży Logistycznej i Transportowej

www.tln.nl

EVO - Zrzeszenie Firm Logistycznych i Transportowych

www.evo.nl

NIWO - Zrzeszenie Transportu Krajowego i

Międzynarodowego

www.niwo.nl

BOVAG - Zrzeszenie Przemysłu Motoryzacyjnego

www.bovag.nl

VNSI - Zrzeszenie Przemysłu Stoczniowego

www.vnsi.nl

BHC - Zrzeszenie Branży Hotelowej i Gastronomicznej - Horeca

www.kenniscentrumhoreca.nl

 

Inne zrzeszenia, stowarzyszenia i organizacje branżowe można znaleźć na stronach: - Izby Handlowo-Przemysłowej (KvK) – po wpisaniu odpowiedniego sektora: www.kvk.nl/ondernemen/brancheinformatie/branchewijzer;

 

Izby Handlowo-Przemysłowe w poszczególnych prowincjach:

Prowincja

Miasto

Adres

Telefon

e-mail

Drenthe

Emmen

Van Schaikweg 94 7811 KL

088-58 51 000

Info-emmen@kvk.nl

 

 

 

 

 

Flevoland

Lelystad

Het Ravelijn 1 8233 BR

036-524 86 00

gef@kvk.nl

Flevoland

Almere

Bolderweg 2 1332 AT

036-524 86 00

gef@kvk.nl

 

 

 

 

 

Friesland

Leeuwarden

Heliconweg 62 8914 AT

088-585 10 00

Info-leeuwarden@kvk.nl

 

 

 

 

 

Gelderland

Arnhem

Kronenburgsingel

525

6831 GM

026 353 88 88

 

gelderland@kvk.nl

 

Gelderland

Ede

Ampèrestraat 36 6716 BN

088 000 78 88

 

info@vallei.kvk.nl

 

Gelderland

Apeldoorn

Christiaan

Geurtsweg 8d 7335 JV

055 579 61 11

 

oost@kvk.nl

 

Gelderland

Nijmegen

Van Schaeck

Mathonsingel 12 6512 AR

026 353 88 88

gelderland@kvk.nl

 

Gelderland

Doetinchem

Koopmanslaan 3 7005 BK

026 353 88 88

gelderland@kvk.nl

Gelderland

Tiel

Laan van

Westroyen 6

4003 AZ

030 239 66 00

servicecentermidden@kvk.nl

 

Prowincja

Miasto

Adres

Telefon

e-mail

Gelderland

Harderwijk

Weth. Jansenlaan 1 3844 DG

038 455 38 00

 

oost@kvk.nl

 

 

 

 

 

 

Groningen

Groningen

Leonard

Springerlaan 15 9727 KB

088 585 10 00

info-groningen@kvk.nl

 

 

 

 

 

Limburg

Venlo

Noorderpoort 21 5916 PJ

088 987 62 00

info@limburg.kvk.nl

 

Limburg

Roermond

Steegstraat 5 6041 EA

088 987 62 00

info@limburg.kvk.nl

Limburg

Sittard-

Geleen

Mercator 3 6135 KW

088 987 62 00

info@limburg.kvk.nl

 

 

 

 

 

NoordBrabant [Północna

Brabancja]

Tilburg

Reitseplein 1 5037 AA

013-467 07 07

info@brabant.kvk.nl

Noord-

Brabant

Eindhoven

J.F. Kennedylaan 2 5612 AB

040-232 39 11

info@brabant.kvk.nl

Noord-

Brabant

‘s-

Hertogenbos ch

Pettelaarpark 10 5216 PD

040-232 39 11

info@brabant.kvk.nl

Noord-

Brabant

Breda

Mozartlaan 7 4837 EH

076-564 68 00

zuidwest@kvk.nl

Noord-

Brabant

Boxmeer

Raadhuisplein 1 5831 JX

040-232 39 11

info@brabant.kvk.nl

 

 

 

 

 

NoordHollan

[Holandia

Północna]

Alkmaar

Comeniusstraat 10 1817 MS

072 519 57 57

info@alkmaar.kvk.nl

 

Noord-

Hollan

Purmerend

Waterlandlaan 2236

1441 MP

020 531 40 00

 

info@amsterdam.kvk.nl

Noord-

Hollan

Amsterdam

De Ruyterkade 5 1013 AA

020 531 40 00

info@amsterdam.kvk.nl

 

Noord-

Hollan

Haarlem

Naasauplein 4-6 2011 PG

020 531 40 00

 

info@amsterdam.kvk.nl

Noord-

Hollan

Hoofddorp

Kruisweg 819 2132 NG

020 531 40 00

 

info@amsterdam.kvk.nl

Noord-

Hollan

Hilversum

Marathon 11 1213PG

036 524 86 00

 

gef@kvk.nl

 

 

 

 

 

Overijssel

Zwolle

Govert Flinckstraat

1

8021 ET

038 455 38 00

oost@kvk.nl

Overijssel

Enschede

Hengelosestraat

585

7521 AG

053 484 98 49

oost@kvk.nl

 

 

 

 

 

Utrecht

Utrecht

Kroonstraat 50 3511RC

030 239 66 00

servicecentermidden@kvk.nl

Prowincja

Miasto

Adres

Telefon

e-mail

Utrecht

Amersfoort

Printerweg 6 3821AD

036 524 86 00

gef@kvk.nl

Utrecht

Woerden

Watermolenlaan 1 3447 GT

0348 426 911

service@kvk.nl

 

 

 

 

 

Zeeland [Zelandia]

Middelburg

Buitenruststraat

225

4337ER

0118 673 500

 

zuidwest@kvk.nl

Zeeland

Terneuzen

Schuttershofweg 1 4538AA

0118 673 500

zuidwest@kvk.nl

 

 

 

 

 

Zuid Holland [Holandia

Południowa]

Zoetermeer

Dublinstraat 26 2713 HS

088 588 80 00

denhaag@kvk.nl

Zuid Holland

Delft

Phoenixstraat 49 2611 AL

088 588 80 00

 

denhaag@kvk.nl

Zuid Holland

Rotterdam

Blaak 40 3011 TA

010 402 77 77

 

info@rotterdam.kvk.nl

Zuid Holland

Gouda

Burgemeester van

Reenensingel 101 2803 PA

010 402 77 77

info@rotterdam.kvk.nl

Zuid Holland

Den Haag

Koningskade 30 2596 AA

088 588 80 00

denhaag@kvk.nl

Zuid Holland

Leiden

Stationsweg 41 2312 AT

088 588 80 00

denhaag@kvk.nl

Zuid Holland

Alphen aan den Rijn

R. Wallenbergplein

29

2404 ND

088 588 80 00

denhaag@kvk.nl

Zuid Holland

Naaldwijk

Ambachtstraat 10 2671 CN

088 588 80 00

denhaag@kvk.nl

Zuid Holland

Dordrecht

Draai 7, 3311 JJ

010 402 77 77

 

info@rotterdam.kvk.nl

Zuid Holland

Lisse

Haven 3C 2161 KS

088 588 80 00

 

denhaag@kvk.nl

 

 

Doradcy ds. współpracy międzynarodowej:

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej w Amsterdamie:

Peter Boonstra ih@amsterdam.kvk.nl 020 531 44 39

Fatma Sener ih@amsterdam.kvk.nl 020 531 44 39

Sandra Wood ih@amsterdam.kvk.nl 020 531 44 39

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla Prowincji Brabant:

Ad van Abeelen aabeelen@brabant.kvk.nl 040 232 32 47

Frank Boleij fboleij@brabant.kvk.nl 040 232 39 75

Ad Donders adonders@brabant.kvk.nl 040 232 38 22 Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla Prowincji Gelderland:

Sandra Visser sandra.visser@kvk.nl 026 353 89 35

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla prowincji Holandia Południowa (Den Haag):

Paulien Dirkzwager paulien.dirkzwager@kvk.nl 088 588 80 28

Lee Nah Lim leenah.lim@kvk.nl 088 588 80 28

André Sterk andre.sterk@kvk.nl 088 588 80 28

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla prowincji Flevoland:

Ime Duyfjes ime.duyfjes@kvk.nl 036 524 87 48

Hans de Jong hans.de.jong@kvk.nl 036 524 87 49

Hans van der Veen hans.vander.veen@kvk.nl 036 524 87 47

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla prowincji Limburg (Limburgia):

Ardy Assink

aassink@limburg.kvk.nl

088 987 64 88

Han Boots

hboots@limburg.kvk.nl

088 987 63 10

Victor Guyt

vguyt@limburg.kvk.nl

088 987 63 53

Joseph Chung

jchung@limburg.kvk.nl

088 987 64 87

Jurgen Moors

 

jmoors@limburg.kvk.nl

088 987 63 53

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla prowincji Utrecht:

Judith de Bruijn judith.de.bruijn@kvk.nl 030 239 66 63

Marcel Hoebink marcel.hoebink@kvk.nl 030 239 67 08

Wim Schraverus wim.schraverus@kvk.nl 030 239 66 64

Maryke Otten maryke.otten@kvk.nl 030 239 66 67

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla prowincji Holandia Północna:

Evert Jan Schouwstra evertjan.schouwstra@kvk.nl 088 585 12 64

Rikus Stuut

rikus.stuut@kvk.nl

088 585 11 59

Han Smidt

han.smidt@kvk.nl

088 585 10 67

Jeltjo Alssema

jeltjo.alssema@kvk.nl

088 585 11 63

Rob Drenth

rob.drenth@kvk.nl

088 585 10 83

Bauke Kroes

 

bauke.kroes@kvk.nl

088 585 10 64

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla Północnozachodniej Holandii (Alkmaar):

Jan-Pieter Amse jamse@alkmaar.kvk.nl 072 519 57 99

D. Mooij-de Swart danielle.mooij-de.swart@kvk.nl 072 519 57 70

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla Wschodniej Holandii: Paula Bouwman paula.bouwman@kvk.nl 055 579 61 36

Esmé Hartman esme.hartman@kvk.nl 038 455 38 73

Bert Janson bert.janson@kvk.nl 055 579 61 16

Freek Kouwe freek.kouwe@kvk.nl 038 455 38 71

Marco Platvoet marco.platvoet@kvk.nl 053 484 97 58

Anne Marie Startman annemarie.startman@kvk.nl 053 484 97 56

 

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowej dla Rotterdamu:

N. den Hollander nhollander@rotterdam.kvk.nl 010 402 77 87

Cor Bekker cbekker@rotterdam.kvk.nl 010 402 77 23

Herman Hartgers hhartgers@rotterdam.kvk.nl 010 402 78 59

Jacob van der Vis jvis@rotterdam.kvk.nl 010 402 77 17

 

Doradcy w Izbie Handlowo-Przemysłowj dla Południowozachodniej Holandii:

A. Koomans vd Dries annelies.koomans@kvk.nl 0118 673 543

Heleen Martens heleen.martens@kvk.nl 076 564 68 95
 

 
Źródła: MR, MSZ, PAP, ambasada Niderlandów w Polsce

 





Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw