Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDelegowanie pracownika do Holandii – obowiązek wyznaczenia osoby do kontaktu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Ewa Chmura-Golonka | 2017-01-26 12:58:13
praca, świadczenie usług transgranicznych, usługi, holandia

Od 18 czerwca 2016 r. w Holandii obowiązuje nowa ustawa o zatrudnianiu pracowników delegowanych w UE.

Od 18 czerwca 2016 r. obowiązuje ustawa z dnia 1 czerwca 2016 r. implementująca Dyrektywę 2014/67/UE w związku z dyrektywą 96/71/WE - Wet arbeidsvoorwaarden gedetacheerde werknemers in de Europese Unie) – Ustawa o zatrudnianiu pracowników delegowanych w UE, w skrócie WAGW EU.

Ustawa ta uchyliła obowiązującą dotychczas ustawę WAGA - Wet arbeidsvoorwaarden grensoverschrijdende arbeid.

Nowa ustawa wprowadza m.in. obowiązek informowania przez zagranicznych usługodawców o zamiarze rozpoczęcia świadczenia usług transgranicznych (art. 8 ustawy WAGW EU). Artykuł ten jeszcze nie wszedł w życie i do czasu pełnego wdrożenia przepisów ustawy WAGW EU nie obowiązuje.

Art. 7 ustawy WAGW EU nakłada natomiast obowiązek na usługodawcę świadczącego usługi transgraniczne do ustanowienia osoby do kontaktu na czas świadczenia usługi, która będzie odpowiedzialna za kontakt z ministrem właściwym do spraw socjalnych i zatrudnienia oraz za przekazywanie informacji dotyczących świadczenia usług transgranicznych.

W chwili obecnej, do czasu pełnego wdrożenia ustawy WAGW EU, polskie firmy świadczące usługi transgraniczne na terenie Królestwa Niderlandów powinny, zgodnie z art. 7 powyższej ustawy wyznaczyć osobę kontaktową i dane tej osoby przekazać pracownikom delegowanym do pracy na terenie Królestwa Niderlandów. W razie kontroli, holenderska inspekcja pracy może poprosić o dane kontaktowe do osoby wyznaczonej zgodnie z art. 7 ustawy WAGW EU.

 

Informacje w j. angielskim dostępne na temat nowej ustawy znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Socjalnych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów

Link do ustawy WAGW EU (j. niderlandzki):

http://wetten.overheid.nl/BWBR0038054/2016-07-01/0/#Opschrift

Link do ustawy wprowadzającej ustawę WAGW EU (j. niderlandzki):

https://zoek.officielebekendmakingen.nl/stb-2016-219.html