Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSzczęśliwi Holendrzy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-15 11:56:46
holandia, praca, ludność

Holendrzy mają inny stosunek do pracy niż większość Europejczyków. Ponad 76 proc. holenderskich kobiet i prawie 27 proc. mężczyzn pracuje krócej niż 36 godzin tygodniowo - napisał w maju 2015 roku tygodnik The Economist.

 

 

Holandia jest uważana za jeden z krajów o najlepszej jakości życia. Według badań Unicefu, mali Holendrzy są najszczęśliwszymi dziećmi na świecie. Sami Holendrzy uważają, że dobra jakość życia to efekt ich luźnego podejścia do pracy. Ponad połowa z nich pracuje na niepełny etat, podczas gdy w całej Unii Europejskiej średnio jedna piąta pracuje w skróconym wymiarze (8,7 proc. mężczyzn oraz 32,2 proc. kobiet).

Jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że kobiety raczej późno wkroczyły na tamtejszy rynek pracy. Na początku XX wieku niewielu mężczyzn w Holandii musiało iść na wojnę, więc kobiety nie musiały podejmować pracy w fabrykach, jak to miało miejsce w innych krajach. Dzięki zamożności kraju, nie potrzeba było zarobków dwóch osób w rodzinie, żeby wieść wygodne życie.

Do późnych lat 80-tych zeszłego wieku, państwo wspierało rodziny, w których kobiety decydowały się zostać w domu, by opiekować się dziećmi. Z czasem to się zmieniało i kobiety były zachęcane, żeby podejmować pracę. Od 2000 r. zarówno kobiety, jak i mężczyźni w Holandii mają prawo do ubiegania się o krótszy wymiar pracy.

W Polsce liczba pracujących na niepełny etat jest najniższa wśród krajów UE.

PAP

 

 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

oferta TBZ dentysta

oferta TBZ dentysta
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę
Polska - Toruń 2021-03-02 Dodał: Maciej Lutnik Zdrowie i medycyna Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert